Гінгівіт у дітей

Причини

У 80-90% випадків запалення виникає через вплив бактерій, що містяться в зубному нальоті. Чим гірше гігієна ротової порожнини, тим імовірніше поява гінгівіту. Гінгівіт рідко зустрічається у дітей молодше 4 років, переважно характерний для школярів Збудниками стають бактерії. Джерелом зараження виступає не тільки зубний наліт, але також камені, карієс зубів, стоматит, дефектні пломби. Будь-які стоматологічні дефекти можуть стати причиною розвитку гінгівіту, в тому числі і такі проблеми:

 • часткова відсутність зубів у ротовій порожнині;
 • неправильний прикус;
 • прорізування зубів;
 • носіння брекетів.

Запалення може бути обумовлено навіть механічним пошкодженням десни або невдало проведеної стоматологічної маніпуляцією. Ймовірність гінгівіту у дітей збільшується при наявності факторів:

 • погана гігієна ротової порожнини;
 • зниження імунітету;
 • авітаміноз, особливо дефіцит аскорбінової кислоти;
 • тривала терапія антибіотиками або гормональними препаратами;
 • ендокринні захворювання, у тому числі цукровий діабет;
 • порушення гормонального фону, особливо в період статевого дозрівання;
 • алергічні реакції;
 • інфекційні захворювання, наприклад, ГРВІ або тонзиліт;
 • хвороби травного тракту, а саме дисбактеріоз, холецистит.

Всі ці фактори знижують місцевий імунітет, роблять десну вразливою до дії збудників.

Класифікація

За характером перебігу гінгівіт буває гострий і хронічний. У першому випадку яскраво виражена симптоматика, для останньої форми характерний тривалий уповільнений запальний процес. В залежності від клінічних проявів гінгівіт у дітей буває наступних видів:

 • катаральний;
 • виразковий;
 • гіпертрофічний;
 • атрофічний.

Саме останній вид найбільш небезпечний з точки зору наслідків, хоча ознаки не настільки явно виражені.

Симптоми

Розпізнати хворобу досить просто за такими ознаками:

 • набряклість ясен;
 • почервоніння;
 • болючість;
 • рихлість;
 • кровоточивість;
 • поява виразок на слизовій.

Це основні ознаки. Але для кожної форми характерні певні особливості. У грудних дітей при прорізуванні зубів частіше зустрічається катаральний гінгівіт. Хвороба починається з дискомфортних відчуттів в області ясен. Потім з’являється свербіж, кров під час чищення зубів, спотворюється смак, неприємно пахне з рота. З часом виникає біль, який посилюється при вживанні гарячої або холодної їжі. У міру розвитку запалення підвищується температура тіла, проте в цілому самопочуття дитини залишається задовільним. При гінгівіті у дітей змінюється стан десни, можуть страждати зуби Якщо лікування не було проведено вчасно, то розвивається наступна форма – виразкова. Для неї характерно погіршення самопочуття, утворення виразок, некроз тканин, сіруватий наліт на яснах. Також зберігаються основні ознаки гінгівіту: набряклість, почервоніння, свербіж і біль. Більш сприятливою за клінічними проявами є гіпертрофічна форма. Під час їжі виникає свербіж і біль, з-за чого дитина часто відмовляє від прийому їжі. Кількість нальоту на зубах збільшується, десна розростається, формуються хибні ясенні кишені. Внаслідок неякісно проведених стоматологічних маніпуляцій велика ймовірність розвитку атрофічного гінгівіту. Для атрофічної форми характерні дистрофічні зміни, з-за яких шийка зуба оголюється. Симптоматика запалення відходить на другий план, дискомфортні відчуття виникають тільки при вживанні гарячої або холодної їжі.

Діагностика

Якщо дитина скаржиться на зубний біль або помітно почервоніння ясен, то варто показати його стоматолога. Чекати більш серйозних ознак, наприклад, ранок або дистрофічних змін слизової не можна. Лікар проведе огляд зубів і ротової порожнини в цілому. На гінгівіт вказує набряк і почервоніння ясен. Одночасно з цими ознаками часто в ході діагностики виявляються інші стоматологічні проблеми, які призвели до запального процесу. Щоб оцінити ступінь тяжкості пошкоджень і виключити захворювання коренів зубів, робиться рентгенографія. У нормі зміни відсутні.

Лікування

Терапія призначається відразу після постановки діагнозу. Якщо обстеженням займається стоматолог, терапевт або пародонтолог, то в лікуванні можуть бути задіяні й інші фахівці, наприклад, стоматолог-хірург, ЛОР, ендокринолог, гастроентеролог, імунолог. Встановлення причини гінгівіту підвищує імовірність успішного лікування Терапія передбачає не тільки усунення запалення ясен, але також позбавлення від першопричини. Для початку проводяться стоматологічні маніпуляції з видалення нальоту і каменю. У разі виявлення каріозних зубів, які є джерелом інфекції, від них позбуваються. Після того, як проведена гігієна ротової порожнини, на перший план виходить медикаментозна терапія. Призначаються полоскання антисептичними розчинами. Лікування в домашніх умовах передбачає застосування відварів лікарських трав, наприклад, ромашки, шавлії або евкаліпта. Полоскати ротову порожнину треба не менше 3 разів на день. Також для лікування в домашніх умовах можна застосовувати інші препарати на основі рослин, що володіють протизапальною дією, наприклад, календулу, кору дуба, корінь солодки, квіти липи, мелісу. Для приготування розчину для полоскання знадобиться 1 ст. л. сировини, завареного на протязі 20 хв. в 200 мл кип’ятку. Важливо, щоб дитина правильно чистив зуби. Як це робити – покаже лікар. Лікування в домашніх умовах обов’язково передбачає дотримання дієти. Щоб ще більше не травмувати ясна і не посилювати запалення, дитині потрібно давати їсти рідку їжу. Перевага віддається теплим перших страв, м’ясних і овочевих пюре, перетертим каш. Бажано не жувати на стороні хворий десни. Оскільки малюки молодшої вікової групи не в змозі полоскати рот, їм призначаються спеціальні гелі та мазі на десну. Обробка слизової ротової порожнини провадиться батьками або стоматологом. Додатково можуть призначатися фізіотерапевтичні процедури:

 • електрофорез;
 • лазеротерапія;
 • УФО.

Якщо виникають ускладнення у вигляді виразково-некротичних процесів, є ризик інфікування кісткової тканини та інших наслідків, то показане хірургічне втручання. Операція передбачає висічення десни або відновлення її фізіологічної форми. Дітям маніпуляція проводиться під загальним наркозом. Далі дитині призначається курс антибактеріальних препаратів, пробіотики для попередження проблем з шлунково-кишковим трактом на тлі прийому антибіотиків, а також вітамінні засоби. Самолікування гінгівіту неприпустимо, оскільки при неправильній терапії існує ризик негативних наслідків.

Прогноз

При своєчасній терапії гінгівіт проходить досить швидко. Оскільки зубоясневе з’єднання не порушено, то неприємні наслідки відсутні. Якщо лікування не буде проведено вчасно, то існує ризик оперативного втручання.

Ускладнення

Без терапії можливі такі неприємні стоматологічні наслідки:

 • пародонтит або періодонтит;
 • розхитування і випадання зубів;
 • абсцеси ясен;
 • виразково-некротичні ураження;
 • неправильне формування зубного ряду.

Але при гінгівіті існує небезпека ще більш важких ускладнень, а саме ураження внутрішніх органів. Можливий ендокардит, гломерулонефрит, порушення роботи травного тракту.

Профілактика

Гінгівіт, особливо у малюків, легше запобігти, ніж потім лікувати. Для профілактики гінгівіту може знадобитися змінити зубну пасту Профілактичні рекомендації:

 • навчити дитину правильно чистити зуби;
 • проводити гігієну порожнини рота щодня, бажано вранці і ввечері;
 • підібрати якісну зубну щітку і пасту;
 • своєчасно лікувати хвороби зубів і ротової порожнини;
 • стежити за харчуванням дитини, контролювати кількість солодощів ;
 • скласти збалансоване меню, яке буде містити овочі, фрукти, молочні продукти, м’ясо і рибу.

Рекомендуется раз на півроку проходити профілактичне обстеження у стоматолога. Здоров’я ясен багато в чому залежить від гігієни ротової порожнини. Батьки з ранніх років повинні привчати дитину до правильного догляду за зубами.

Стоматологія дитячого віку

Вартість
Консультація дитячого стоматолога зі складанням комплексного плану лікування550
Адаптаційний візит1,200
Невідкладна допомога з приводу пульпіту та періодонтиту600
Герметизація фісур постійного зуба1,100
Герметизація фісур молочного зуба800
Металева коронка на тимчасовий зуб1,000
Металева коронка на постійний зуб1,500
Комплексна професійна гігієна у тимчасовому прикусі (чистка, фторування зубів)1,700
Комплексна професійна гігієна у змінному прикусі (чистка, фторування зубів)2,000
Комплексна професійна гігієна у постійному прикусі до 16 років (чистка, фторування зубів)2,300
Пломбування тимчасового зуба склоіномерними матеріалами1,100
Пломбування тимчасового зуба композитними фотополімерними матеріалами1,800
Лікувальна пов’язка ( періодонтит)600
Лікування карієсу методом інфільтрації Icon3,000
Лікування пульпіту методом ампутації1,700
Лікування пульпіту методом екстерпації1,900
Інструментальна, медикаментозна обробка каналів молочного зуба (1канал)500
Лікування карієсу зі збереженням вітальності зуба1,800
Тимчасова пломба200
Видалення тимчасового зуба900

ВІДГУКИ ПАЦІЄНТІВ

Анна Ткаченко
Анна Ткаченко
2024-03-12
Я наважилась на видалення одразу чотирьох вісімок під седацією і це було моє найкраще рішення! Не страшно, не боляче і без стресу! Реабілітація минула швидко, у клініці мені дали всі необхідні поради, що треба робити після операції, і навіть підтримували морально, телефонували спитати, чи все добре) Дуже дякую за турботу та професіоналізм!
Олександра Кушніренко
Олександра Кушніренко
2024-02-12
Чудова клініка з привітними адміністраторами та затишною атмосферою. Прекрасні лікарі, Андрій Миколайович та Євген Ігорович, працювали над моєю посмішкою та здоровʼям зубів. Приємно що на прийомах завжди дослухаються до мене, піклуються про комфорт, перепитують чи все добре, з таким відношенням завжди відчуваю себе в надійних руках і страху зовсім немає. Рекомендую!
Людмила Глущенко
Людмила Глущенко
2024-02-09
Вже кілька років я та моя родина користуємося послугами Смайл клінік. Впевнено можу рекомендувати лікаря Маринюк Євгена Ігоровича за якісно виконані роботи, клієнтоорієнтований підхід та чіткі рекомендації. Дякую✨
Анжела Добровольська
Анжела Добровольська
2024-01-30
Чудова стоматологія, лояльні ціни, привітний персонал.
Alex F
Alex F
2024-01-27
Дуже радий, що натрапив на цю клініку. Тут працюють справжні профі та просто хороші люди. Дуже порадував сучасний підхід, нові технології в лікуванні. Все обговорюється з пацієнтом та видно на екрані по знімкам.
Светлана Черес
Светлана Черес
2024-01-17
Завжди лікую зуби у лікаря Євгенія, про що ні разу не пошкодувала. Щоразу це безболісна процедура. Добре, що лікар періодично запитує, як ти себе почуваєш, чи можливо навіть потрібна перерва. Тому на прийомах почуваю себе впевнено. Сам лікар дуже уважний, старається все зробити максимально ідеально і щоб поліковані зуби виглядали натурально. Рекомендую!
Артем Соколов
Артем Соколов
2023-12-30
Хороша клініка "від дверей до крісла". Привітний уважний адміністратор, чудові лікарі Маринюк Євген Ігорович та Дмитро Віталійович. Євген Ігорович надав вичерпну консультацію, план лікування та реалізував його більш ніж чудово. Окремо хочу виділити уважність лікаря та точність усіх прогнозів щодо поведінки вилікуваних зубів та рекомендацій за доглядом. Ніяких неприємних сюрпризів! Дмитро Віталійович виконав видалення двох зубів мудрості на одній стороні: на ранок жодних набряків та проблем.
Юлия Ивановна
Юлия Ивановна
2023-12-29
Ставила импланты у Дмитрия Витальевича, очень благодарна ему за высокий профессионализм, он чудесный человек и хирург-имплантолог.Поздравляю коллектив клиники с новогодними праздниками и желаю ещё большего процветания. Вы лучшие!
Диана Ищук
Диана Ищук
2023-12-26
Велика подяка лікарю Дмитру Віталійовичу, за проведену імплантацію та встановлення зубних протезів моїй мамі. Уважний лікар, професіонал у своїй справі. Результат супер! Також хочеться відзначити персонал, який працює в клініці. Дуже ввічливі. Окрема подяка адміністратору Єлизаветі за теплий прийом в клініці. Рекомедуємо! ❤️
Тетяна Глазкова
Тетяна Глазкова
2023-12-25
Дуже рада, що потрапила саме до цієї клініки, де працюють дуже привітні люди – з моменту запису по телефону та до виходу з клініки – лише позитивні емоції. Лікарі дуже уважні та акуратні, розповідають усе, що роблять та відповідають на всі запитання. Загалом дуже комфортна обстановка. Велику подяку хочу висловити фахівцям клініки "Smile Clinic", особливо хірургу – Різніченко Дмитру, терапевту – Маринюк Євгену, ортодонту – Ніколаєва Аріні, чудові лікарі, професіонали своєї справи! Дякую Вам за працю! Більше не боюсь стоматологів, за здоровою усмішкою тільки до вас!)