Бруксизм — скрегіт зубами, який спостерігається при мимовільному спазмі жувальної мускулатури. Цей процес відбувається несвідомо, частіше проявляється вночі під час сну. Тому пацієнт часто навіть не здогадується про проблему. Бруксизм може приводити до стирання емалі, пошкодження скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС) та інших порушень. Тому стоматологи наполегливо рекомендують не ігнорувати проблему й розпочинати лікування вчасно.
Одним із самих ефективних методів для цього є капи від бруксизму. Це прозорі накладки на зуби з гнучкого пластику чи силікону, які захистять їх від сильного стиснення щелеп. Методика активно використовується в нашій стоматології на Осокорках. Це допомагає пацієнтам запобігти стиранню зубів, зняти напругу та знизити активність жувальних м’язів.
Чому виникає бруксизм
Точні причини розвитку захворювання досі не встановлені. Але фахівці зазначають, що сприяє цьому сукупність стоматологічних, психологічних та неврологічних розладів. Пусковим механізмом для розвитку бруксизму можуть бути такі фактори:
- шкідливі звички — куріння, вживання алкоголю;
- перенапруга нервової системи, часті стресові ситуації;
- травма чи перелом щелепи;
- приймання деяких препаратів, зокрема антидепресантів;
- втрата одного чи кількох зубів;
- аномалії прикусу, при яких порушений контакт зубів;
- індивідуальні особливості анатомічної будови щелеп та скронево-щелепних м’язів;
- скупченість зубів.
За ніч може бути до 200 нападів бруксизму, що дуже негативно впливає на стан ротової порожнини. Проявлятися патологія може у дітей і дорослих.
Як проявляється бруксизм
Як вже зазначалось, людина може не здогадуватись, що страждає від бруксизму. У цьому разі потрібно звернути увагу на симптоми, що можуть вказувати на проблему. Серед них:
- підвищення чутливості зубів;
- больові відчуття на внутрішній поверхні щік, в області щелепи, шиї чи вух;
- сильні головні болі;
- відчуття розбитості зранку;
- порушення сну;
- стертості зубів, «тупа» їх форма.
Якщо емаль не витримує навантаження, яке при бруксизмі в декілька раз перевищує те, що відбувається при жуванні, можуть виникати клиноподібні дефекти.
Чим небезпечний бруксизм
Коли помічені небажані прояви, необхідно якомога скоріше звернутися до фахівця. Капи від бруксизму, які запропонують у стоматологічній клініці, допоможуть уникнути низки проблем:
- тріщин та відколів емалі;
- сильного стирання зубів, аж до дентину;
- кровоточивості ясен та болю в м’яких тканинах;
- скорочення терміну служби ортопедичних чи ортодонтичних конструкцій;
- передчасної заміни старих пломб;
- розвитку артрозу, артриту, клацань у щелепі — ризик з’являється через сильне навантаження на СНЩС;
- втрати деяких зубів;
- запальних процесів у ротовій порожнині.
При постійному характері проявів бруксизму підвищується ймовірність дисфункції СНЩС. Якщо брати до уваги, що перелік можливих ускладнень доволі широкий, а деякі з них несуть значні ризики для здоров’я, то можна сказати, що капи в цьому випадку є не просто рекомендацією, а потребою.
Капи та інші методики лікування при бруксизмі
У нашій стоматології Smile Clinic, що в Києві на Позняках, використовується професійний підхід до лікування бруксизму. Залежно від стадії розвитку захворювання та причини його появи для цього можуть застосовуватися різні методи. Так, при неповноцінному зубному ряді може допомогти протезування. Це дозволяє зубам зайняти правильне положення, а м’язам — гармонійно працювати.
Якщо патологія запущена, то пацієнту може бути запропонована міорелаксуюча капа. Вона виконує захисну функцію, запобігаючи стиранню зубів, та рефлекторну, сприяючи розмиканню щелеп у момент пікового навантаження на них та розслабленню м’язів. Ціна капи від бруксизму залежить від того, як буде вона встановлюватися — на одну чи на дві щелепи. Зазвичай потрібен тільки один такий апарат.
Наші ортодонти враховують супутні симптоми захворювання. Якщо, наприклад, у пацієнта присутня безпричинна тривожність, варто випробувати методики релаксації, такі як йога, медитація. Коли ці прояви серйозно впливають на якість життя, можуть бути призначені заспокійливі препарати.
Види кап при бруксизмі
При захворюванні використовуються як індивідуальні вироби, так і ті, які не вимагають підгонки під зуби пацієнта. Звісно, перший варіант ефективніший, але й вартість такого лікування буде вищою. Індивідуальні капи виготовляються на основі зліпка зубів пацієнта, завдяки чому вони ідеально відтворюють їхню форму. Такі вироби зручні при носінні та довговічні.
Залежно від способу експлуатації встановлення кап від бруксизму в Києві може передбачати застосування одного з таких їх видів:
- Нічні. Використовуються частіше, оскільки бруксизм у більшості випадків проявляється під час сну. У цьому разі для пацієнта важливіша зручність, яку буде забезпечувати капа, а не її естетичні характеристики.
- Денні. Застосовуються, якщо людина мимоволі стискає зуби, навіть коли не спить. Денні капи непомітні для оточення, оскільки вони легкі, прозорі та щільно прилягають.
Якщо клінічна картина серйозна, можуть використовуватись репозиційні або резонуючі капи. Вони змінюють положення суглоба, знижують навантаження або знімають спазми м’язів.
У будь-якому разі буде запропонований оптимальний варіант зі врахуванням конкретної клінічної картини та особливостей організму пацієнта.