Лікування пульпіту

Гострий біль, який доводить до сказу – основна ознака пульпіту. Але, на жаль, більшість пацієнтів дізнається про наявність цієї патології уже в стоматологічному кріслі, хоча запобігати захворюванню значно легше, ніж його лікувати.

Лікування пульпіту

Пульпіт – це запалення пульпи зуба (нерва), яке виникає внаслідок прогресування інфекції (найчастіше це карієс).

Щоб зрозуміти природу пульпіту, потрібно знати будову зуба.

Лікування пульпітуЗуб складається з:

 • коронки (видима частина зуба);
 • шийки. У цій області найчастіше накопичується зубний камінь та залишки їжі, які спричиняють захворювання пародонту – гінгівіт, пародонтит.
 • кореня зуба (в залежності від того, який саме зуб, він може мати один і більше коренів).

Пульпа зуба складається з нервової та сполучної тканини, кровоносних судин. Пульпа живить зуб, забезпечуючи дентин і емаль усіма необхідними речовинами. Пульпіт розвивається тоді, коли до нервово-судинної тканини потрапляє інфекція.

Причини виникнення пульпіту

Найпоширенішою причиною виникнення пульпіту вважається карієс. Його прогресування призводить до стрімкого поширення інфекції та ураження пульпи. Та це не єдина причина, спричинити пульпіт можуть:

 • неправильні дії лікаря: неякісне пломбування, надмірне препарування зуба, термічний опік нерва;
 • дія хімічних препаратів (сильних антисептиків, ортофосфорної кислоти, пломбувального матеріалу);
 • ерозія зубів, що досягає дентину;
 • перелом зуба, що оголює дентин;
 • некоректне ортодонтичне лікування
 • бруксизм;

Лікування пульпіту

Які симптоми пульпіту?

Перш за все, наголошуємо, що не потрібно займатись самолікуванням, а варто звернутись до спеціалістів при будь-якому виді дискомфорту і болю. Вони швидко і професійно нададуть допомогу та вилікують захворювання.

Проте, існує ряд характерних ознак, які можуть свідчити про появу пульпіту:

 • гострий пронизливий біль, який не заспокоюється протягом декількох днів, тижнів;
 • больові відчуття при вживанні холодної/гарячої їжі, солодкого або солоного; 
 • в деяких випадках можливе підвищення температури та набряк.

Якщо Ви відчуваєте хоча б один із симптомів, радимо негайно записатись на консультацію до стоматолога.

Який буває пульпіт?

Пульпіт не виникає раптово, тканина пульпи не піддається різкому захворюванню, а поступово відмирає. Зважаючи на це, можна класифікувати патологію за станом пульпи на:

 • здорова пульпа: біль відсутній, больова реакція на подразник є, але не раптова і зникає одразу, як прибрати подразник;
 • зворотній пульпіт: може бути вилікуваний, якщо почати лікування на початковій стадії;
 • перехідний пульпіт: пульпа набрякає внаслідок витоку рідини з судин через збільшення їх проникності на рівні капілярів. Біль виникає раптово, але має періодичний характер;
 • незворотній пульпіт: важка стадія перебігу хвороби. Якщо зуб неможливо врятувати ендодонтично, його потрібно видалити.

Також, лікарі-стоматологи поділяють пульпіт на гострий та хронічний.

Лікування пульпітуГострий виникає як наслідок поширення або поганого лікування карієсу. Проявляється сильним болем, що поширюється по трійчастому нерву. Напади трапляються частіше вночі. Гострий пульпіт ще поділяють на осередковий (перша стадія захворювання, яка триває кілька днів та характеризується різким болем) та дифузний пульпіт (з’являється, якщо не вилікувати захворювання на осередковій стадії). Якщо не вилікувати гострий пульпіт, він може перерости в хронічний.

 

 

Хронічний пульпіт – це запалення, яке триває від 2-3 тижнів до кількох років. Біль на цій стадії значно менший, ніж при гострому пульпіті, але з’являється реакція на механічне навантаження. Пульпа кровить, а тверді тканини зуба поступово руйнуються.

Хронічний пульпіт буває декількох типів:

 • фіброзний: на цій стадії пульпа болить тільки при дотиках, інколи кровлять ясна;
 • гангренозний: виникає, якщо фіброзний не вилікувати: нервові волокна зуба атрофуються, пульпа стає сірою, з’являється неприємний запах з рота;
 • гіпертрофічний: каріозна порожнина збільшується, руйнується коронка зуба. Основні симптоми це ниючий біль та кровоточивість ясен;
 • загострений: виникає раптовий біль, дискомфорт при натисканні та руйнування кісткової тканини. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, пульпіт може перерости в періодонтит.

Чи буває пульпіт під пломбою?

Так, на жаль, пульпіт може розвиватись і під пломбою, якщо було проведене неякісне лікування або як ускладнення від глибокого карієсу. Пацієнт відчуває гострий біль в області ясен, оскільки там проходить процес запалення, або може виникнути флюс. В такому випадку усунути патологію може допомогти лише лікар-стоматолог.

Пульпіт зуба мудрості

Зуби мудрості вже не виконують такої важливої жувальної функції, як виконували за часів наших предків. Також вони важкодоступні для якісної гігієни в домашніх умовах, тому одними з перших піддаються ураженню різними захворюваннями, в тому числі і пульпітом. Лікування таких зубів значно ускладнене тим, що вони мають, як правило, викривлені корені, тому у більшості випадків лікарі радять їх видаляти. Лікувати доцільно лише тоді, коли зуб мудрості виконує роль опори для протезування.

Як проходить лікування пульпіту?

Спочатку лікар проводить ретельну діагностику: збір анамнезу, огляд, холодову пробу (холодовий тест, колд тест) зубів в ділянці больового симптому, та рентгенологічні знімки.

Далі встановлюється діагноз та підбирається відповідна тактика лікування.

В залежності від симптомів, та результатів діагностики, розрізняють біологічний та хірургічний методи лікування пульпіту.

Біологічний метод лікування пульпіту або вітальна терапія пульпи (ВТП, VPT – vital pulp therapy) застосовується на початкових стадіях пульпіту, при травматичному або каріозному вскритті пульпи. Може виконуватись в наступних варіаціях:

 • непряме покриття пульпи: лікар обробляє каріозну порожнину та накладає лікувальні пов’язки для виробітку замісного (третинного) дентину, ставиться довготривала тимчасова пломба, через півроку відбуваєтьс ревізія зубу і вже потім встановлюється постійна пломба.
 • пряме покриття пульпи: відрізняється від непрямого тим, що спеціальний біосумісний матеріал накладається безпосередньо на пульпу (нерв) без її часткового видалення та може бути заритий постійною пломбою або тимчасовою із подальшою заміною на постійну в короткі терміни.

Ампутація пульпи – часткове або повне видалення коронкової пульпи з подальшим прямим покриттям

Хірургічний метод (екстирпація пульпи або повне видалення нерва) найчастіше використовується при лікуванні пульпіту. Ця процедура у Smile Clinic проводиться під місцевим знеболенням. Лікар-ендодонтист повністю видаляє нервові пучки у каналах, після чого висушує їх та пломбує канали. Якщо висушити канал в перший візит не вдається, тоді лікар закладає тимчасовий пломбувальний матеріал (гідрооксид кальцію Ca(OH)

Варто зазначити, що існують девітальні методи лікування пульпіту, які застосовувалися за радянських часів та нерідко застосовуються в наш час. Вони полягають в накладанні на нерв спеціального медикаметну (раніше миш’як) для його муміфікації та відносно безболісної загибелі. Даний метод заборонений в країнах Європи та США через свою надмірну токсичність та неконтрольованість з боку лікаря, що може призвести до ряду ускладнень: токсичного періодонтиту, некрозу ясен та/або некрозу кістки (остеомієліту) та втрати зуба. Ми дбаємо про своїх пацієнтів, тому не використовуємо даний метод лікування пульпіту у Smile Clinic.

У ході лікування лікар-ендодонтист робить декілька рентгенівських знімків: перший – для вивчення стану коренів та встановлення точного діагнозу, другий — для перевірки якості (глибина проникнення та розподілу матеріалу) пломбування каналів.

Лікування пульпіту

Ускладнення від пульпіту

А якщо пульпіт не лікувати, що буде?

Якщо довго не лікувати пульпіт і терпіти біль, може розвинутись періодонтит, періапікальний абсцес, остеомієліт щелепи; у деяких випадках це може бути гнійний синусит, менінгіт. Поширення інфекції від зубів на нижній щелепі може спричинити ангіну, парафарингеальні абсцеси, перикардит, емпієму та тромбофлебіт яремної западини.

Якщо пульпіт незворотній, але вчасно не лікувався, нерв некротизується і зуб підпадає під загрозу втрати.

Профілактика пульпіту

Пульпіт – захворювання серйозне, яким не варто нехтувати, а ще краще – вживати всіх можливих заходів для його попередження. Наші лікарі радять:

 • проводити ретельну гігієну ротової порожнини на постійній основі: чистити зуби двічі на день, використовувати флос, ополіскувачі та ін;
 • слідкувати за раціоном харчування: в раціоні мають бути продукти, багаті вітаміном С, кальцієм, фтором.;
 • вчасні профілактичні візити до стоматолога;
 • якщо у пацієнта бруксизм, потрібно носити спеціальні релаксуючі капи, які зменшують тиск на зуби.

Яка вартість лікування пульпіту в Smile Clinic?

Пульпіт – досить серйозне та складне захворювання зубів. В нашій клініці приймає лікар-стоматолог ендодонтист Новицький Вадим Валерійович, який спеціалізується саме на таких проблемах та досконально знає усі сучасні методи лікування пульпітів. Проте, на вартість лікування пульпіту значною мірою впливає локалізація патології, стадія та вибраний метод лікування захворювання. Наші спеціалісти на консультації проводять ретельний огляд та дослідження проблеми, тому одразу зможуть зорієнтувати щодо вартості послуги.

Лікування пульпіту

Ціни на ендодонтичне лікування представлені на сайті у вкладці “Ціни”.

Ендодонтія

Вартість
Пакет ЕНДО 13500
Пакет ЕНДО 25200
Пакет ЕНДО 37000
Пакет ЕНДО 48200
Пакет ЕНДО 58800
Пакет РеЕНДО 11170
Пакет РеЕНДО 21170
Пакет РеЕНДО 31170
Пакет РеЕНДО 4,51750
Пакет Вітальна терапія пульпи (збереження зуба живим)5200
Видалення чужорідного тіла I категорії складності800
Видалення чужорідного тіла II категорії складності1400
Закриття перфорації1050
Пломбування каналу МТА (1 канал)1000
Тимчасова пломба200
Тимчасове пломбування кореневих каналів і мед.обробка (1 канал)400
Ревізія зуба1750
Лікування зуба в 2 візити

Кваліфіковані спеціалісти

ВІДГУКИ ПАЦІЄНТІВ

Анна Ткаченко
Анна Ткаченко
2024-03-12
Я наважилась на видалення одразу чотирьох вісімок під седацією і це було моє найкраще рішення! Не страшно, не боляче і без стресу! Реабілітація минула швидко, у клініці мені дали всі необхідні поради, що треба робити після операції, і навіть підтримували морально, телефонували спитати, чи все добре) Дуже дякую за турботу та професіоналізм!
Олександра Кушніренко
Олександра Кушніренко
2024-02-12
Чудова клініка з привітними адміністраторами та затишною атмосферою. Прекрасні лікарі, Андрій Миколайович та Євген Ігорович, працювали над моєю посмішкою та здоровʼям зубів. Приємно що на прийомах завжди дослухаються до мене, піклуються про комфорт, перепитують чи все добре, з таким відношенням завжди відчуваю себе в надійних руках і страху зовсім немає. Рекомендую!
Людмила Глущенко
Людмила Глущенко
2024-02-09
Вже кілька років я та моя родина користуємося послугами Смайл клінік. Впевнено можу рекомендувати лікаря Маринюк Євгена Ігоровича за якісно виконані роботи, клієнтоорієнтований підхід та чіткі рекомендації. Дякую✨
Анжела Добровольська
Анжела Добровольська
2024-01-30
Чудова стоматологія, лояльні ціни, привітний персонал.
Alex F
Alex F
2024-01-27
Дуже радий, що натрапив на цю клініку. Тут працюють справжні профі та просто хороші люди. Дуже порадував сучасний підхід, нові технології в лікуванні. Все обговорюється з пацієнтом та видно на екрані по знімкам.
Светлана Черес
Светлана Черес
2024-01-17
Завжди лікую зуби у лікаря Євгенія, про що ні разу не пошкодувала. Щоразу це безболісна процедура. Добре, що лікар періодично запитує, як ти себе почуваєш, чи можливо навіть потрібна перерва. Тому на прийомах почуваю себе впевнено. Сам лікар дуже уважний, старається все зробити максимально ідеально і щоб поліковані зуби виглядали натурально. Рекомендую!
Артем Соколов
Артем Соколов
2023-12-30
Хороша клініка "від дверей до крісла". Привітний уважний адміністратор, чудові лікарі Маринюк Євген Ігорович та Дмитро Віталійович. Євген Ігорович надав вичерпну консультацію, план лікування та реалізував його більш ніж чудово. Окремо хочу виділити уважність лікаря та точність усіх прогнозів щодо поведінки вилікуваних зубів та рекомендацій за доглядом. Ніяких неприємних сюрпризів! Дмитро Віталійович виконав видалення двох зубів мудрості на одній стороні: на ранок жодних набряків та проблем.
Юлия Ивановна
Юлия Ивановна
2023-12-29
Ставила импланты у Дмитрия Витальевича, очень благодарна ему за высокий профессионализм, он чудесный человек и хирург-имплантолог.Поздравляю коллектив клиники с новогодними праздниками и желаю ещё большего процветания. Вы лучшие!
Диана Ищук
Диана Ищук
2023-12-26
Велика подяка лікарю Дмитру Віталійовичу, за проведену імплантацію та встановлення зубних протезів моїй мамі. Уважний лікар, професіонал у своїй справі. Результат супер! Також хочеться відзначити персонал, який працює в клініці. Дуже ввічливі. Окрема подяка адміністратору Єлизаветі за теплий прийом в клініці. Рекомедуємо! ❤️
Тетяна Глазкова
Тетяна Глазкова
2023-12-25
Дуже рада, що потрапила саме до цієї клініки, де працюють дуже привітні люди – з моменту запису по телефону та до виходу з клініки – лише позитивні емоції. Лікарі дуже уважні та акуратні, розповідають усе, що роблять та відповідають на всі запитання. Загалом дуже комфортна обстановка. Велику подяку хочу висловити фахівцям клініки "Smile Clinic", особливо хірургу – Різніченко Дмитру, терапевту – Маринюк Євгену, ортодонту – Ніколаєва Аріні, чудові лікарі, професіонали своєї справи! Дякую Вам за працю! Більше не боюсь стоматологів, за здоровою усмішкою тільки до вас!)