Лікування альвеоліту (кюретаж, альвостаз)

Альвеоліт і його види

Після видалення зуба на щелепі залишається лунка або альвеола, наповнена згустком крові, що покриває її дно та стінки. Кров’яний згусток служить біологічним бар’єром, який запобігає попаданню інфекції із ротової порожнини у ранову поверхню. За його наявності з часом рана загоюється шляхом первинного натягу, заповнюючись згодом спочатку сполучною, а потім кістковою тканиною. Під час нормального загоєння через два дні після видалення зуба зникають хворобливі відчуття, а згусток крові – через тиждень після покриття ранки епітелієм. Однак у деяких випадках такий природний процес регенерації тканин порушується через відсутність кров’яного згустку, його механічного пошкодження або нещільного прилягання до поверхні рани, що призводить до альвеоліту.

Лікування альвеоліту (кюретаж, альвостаз)

Альвеоліт – це запалення лунки альвеолярного відростка щелепи, яке виникає як ускладнення після видалення зубів, з частотою приблизно 5% від усіх випадків. Запальний процес проходить у три етапи:

 1. Серозна стадія, що виникає на третій день після зубного видалення. Супроводжується погіршенням самопочуття і постійним болем.
 2. Гнійний альвеоліт, який розвивається за відсутності лікування через тиждень після операції. Біль у щелепі супроводжується збільшенням та хворобливістю лімфатичних вузлів, появою сірого нальоту на поверхні альвеоли, набряклістю навколишньої тканини.
 3. Стадія гіпертрофічного альвеоліту, коли на тлі ослаблення загальних симптомів порушується кровопостачання тканин, спостерігається їх нагноєння, посилене розростання і некроз. Під час хронічного перебігу захворювання відбувається відторгнення окремих тканинних чи кісткових ділянок.

Запущена форма альвеоліту іноді призводить до великих ускладнень. Щоб цього не сталося, важливо своєчасно звернутися до стоматолога, який призначить ефективне лікування.

Лікування альвеоліту (кюретаж, альвостаз)

Симптоми альвеоліту

Настороженість має викликати біль у ясні, що не проходить і посилюється через чотири дні після видалення зуба. Вона пульсуюча, відчувається в місці зубної екстракції, віддає на пізній стадії у вухо або скроню. При цьому:

 • суттєво підвищується температура тіла;
 • з’являється гнійний ексудат з альвеоли;
 • відсутній кров’яний згусток;
 • виникає сірий наліт;
 • спостерігається набряклість і запалення ясен, окістя.

Пацієнт відчуває слабкість, підвищену стомлюваність, водночас може знижуватись імунітет, на тлі чого виникає остеомієліт щелепи, лімфаденіт, остеофлегмона.

Коли виникає запалення лунки зуба

Головна причина розвитку альвеоліту – інфікування альвеоли після зубної екстракції, яке виникає як наслідок:

 • вимивання кровяного сгустку,  після екстракціі
 • ослабленого імунітету або тяжких захворювань (онкологічних, метаболічних, діабету);
 • порушення згортання крові, за якого згусток крові в лунці не утворюється;
 • недотримання антисептики під час видалення зуба;
 • механічної травми слизової оболонки рота;
 • недотримання пацієнтом правил догляду за ротовою порожниною після операції.

Часто альвеоліт розвивається після видалення зубів мудрості, що не прорізалися і прикриті ясною, а також молярів і нижніх різців. Відсутність лікування може призвести до таких серйозних ускладнень, як сепсис, гнійне запалення окістя, флегмона.

Лікування альвеоліту лунки зуба

За наявності описаних вище запальних процесів не варто відкладати відвідування лікаря. Стоматолог уважно огляне місце запалення, за потреби призначить рентгенологічне обстеження. Лікувальні заходи мають вирішити такі завдання:

 • припинення запального процесу;
 • очищення альвеоли від запалених тканин, зубних уламків;
 • забезпечення повної регенерації тканини.

Крім того, важливою є профілактика ускладнень. Стратегія і метод лікування альвеолярного запалення залежить від стадії захворювання. Якщо пацієнт звернувся до клініки SmileClinic із початковими симптомами патології, лікар призначить консервативну терапію. У складних випадках,  наприклад, при гнійній формі, показано хірургічне втручання.

Лікування альвеоліту (кюретаж, альвостаз)

Оперативне лікування альвеоліту передбачає такі етапи:

 1. Введення препарату місцевої анестезії.
 2. Промивання альвеоли антисептиком, який видаляє харчові залишки, слину і згустки.
 3. Кюретаж (вишкрібання) зубної лунки, що очищає її від інфекційних ділянок, некротичної тканини, залишків зуба.
 4. Обробка рани антисептичним засобом.
 5. Встановлення тампона з антисептиком та знеболювальним препаратом.

Лікар призначає медикаментозну терапію (прийом антибіотиків, протизапальних засобів), дає рекомендації щодо гігієни ротової порожнини, призначає дату повторної антисептичної санації альвеоли та заміни встановленої турунди.

Стоматологія SmileClinic: ваше здоров’я – наш пріоритет

За наявності симптомів альвеолярного запалення необхідно негайно звернутися по допомогу до досвідченого стоматолога. У Києві лікування альвеоліту успішно проводиться фахівцями клініки SmileClinic на Позняках, Осокорках із використанням сучасного обладнання та матеріалів. Тут працюють лікарі високої кваліфікації із багаторічним практичним досвідом. Ціна стоматології альвеоліту залежить від стадії захворювання.

ВІДГУКИ ПАЦІЄНТІВ

Анна Ткаченко
Анна Ткаченко
2024-03-12
Я наважилась на видалення одразу чотирьох вісімок під седацією і це було моє найкраще рішення! Не страшно, не боляче і без стресу! Реабілітація минула швидко, у клініці мені дали всі необхідні поради, що треба робити після операції, і навіть підтримували морально, телефонували спитати, чи все добре) Дуже дякую за турботу та професіоналізм!
Олександра Кушніренко
Олександра Кушніренко
2024-02-12
Чудова клініка з привітними адміністраторами та затишною атмосферою. Прекрасні лікарі, Андрій Миколайович та Євген Ігорович, працювали над моєю посмішкою та здоровʼям зубів. Приємно що на прийомах завжди дослухаються до мене, піклуються про комфорт, перепитують чи все добре, з таким відношенням завжди відчуваю себе в надійних руках і страху зовсім немає. Рекомендую!
Людмила Глущенко
Людмила Глущенко
2024-02-09
Вже кілька років я та моя родина користуємося послугами Смайл клінік. Впевнено можу рекомендувати лікаря Маринюк Євгена Ігоровича за якісно виконані роботи, клієнтоорієнтований підхід та чіткі рекомендації. Дякую✨
Анжела Добровольська
Анжела Добровольська
2024-01-30
Чудова стоматологія, лояльні ціни, привітний персонал.
Alex F
Alex F
2024-01-27
Дуже радий, що натрапив на цю клініку. Тут працюють справжні профі та просто хороші люди. Дуже порадував сучасний підхід, нові технології в лікуванні. Все обговорюється з пацієнтом та видно на екрані по знімкам.
Светлана Черес
Светлана Черес
2024-01-17
Завжди лікую зуби у лікаря Євгенія, про що ні разу не пошкодувала. Щоразу це безболісна процедура. Добре, що лікар періодично запитує, як ти себе почуваєш, чи можливо навіть потрібна перерва. Тому на прийомах почуваю себе впевнено. Сам лікар дуже уважний, старається все зробити максимально ідеально і щоб поліковані зуби виглядали натурально. Рекомендую!
Артем Соколов
Артем Соколов
2023-12-30
Хороша клініка "від дверей до крісла". Привітний уважний адміністратор, чудові лікарі Маринюк Євген Ігорович та Дмитро Віталійович. Євген Ігорович надав вичерпну консультацію, план лікування та реалізував його більш ніж чудово. Окремо хочу виділити уважність лікаря та точність усіх прогнозів щодо поведінки вилікуваних зубів та рекомендацій за доглядом. Ніяких неприємних сюрпризів! Дмитро Віталійович виконав видалення двох зубів мудрості на одній стороні: на ранок жодних набряків та проблем.
Юлия Ивановна
Юлия Ивановна
2023-12-29
Ставила импланты у Дмитрия Витальевича, очень благодарна ему за высокий профессионализм, он чудесный человек и хирург-имплантолог.Поздравляю коллектив клиники с новогодними праздниками и желаю ещё большего процветания. Вы лучшие!
Диана Ищук
Диана Ищук
2023-12-26
Велика подяка лікарю Дмитру Віталійовичу, за проведену імплантацію та встановлення зубних протезів моїй мамі. Уважний лікар, професіонал у своїй справі. Результат супер! Також хочеться відзначити персонал, який працює в клініці. Дуже ввічливі. Окрема подяка адміністратору Єлизаветі за теплий прийом в клініці. Рекомедуємо! ❤️
Тетяна Глазкова
Тетяна Глазкова
2023-12-25
Дуже рада, що потрапила саме до цієї клініки, де працюють дуже привітні люди – з моменту запису по телефону та до виходу з клініки – лише позитивні емоції. Лікарі дуже уважні та акуратні, розповідають усе, що роблять та відповідають на всі запитання. Загалом дуже комфортна обстановка. Велику подяку хочу висловити фахівцям клініки "Smile Clinic", особливо хірургу – Різніченко Дмитру, терапевту – Маринюк Євгену, ортодонту – Ніколаєва Аріні, чудові лікарі, професіонали своєї справи! Дякую Вам за працю! Більше не боюсь стоматологів, за здоровою усмішкою тільки до вас!)