Виявлення, діагностика та лікування патологічних утворень в зубі та навколишніх тканинах

Кіста, гранульома та кістогранульома — найпоширеніші ускладнення карієсу.  Вони виникають внаслідок каріозних пошкоджень зуба або в результаті запалення дентального каналу, а також через прогресування інфекції від ділянок пародонту, на яких виник запальний процес. Патогенною мікрофлорою в цьому разі стають стафілококи, стрептококи, пневмококи. Кіста представляє собою порожнину на верхівці кореня зуба. Гранульома — запалення періодонту округлої форми. Кістогранульома — термін, що описує комплексну патологію  у випадках, коли спостерігаються ознаки обох утворень.

Виявлення, діагностика та лікування патологічних утворень в зубі та навколишніх тканинах

Лікування гранульоми зуба зазвичай містить декілька етапів, починаючи з діагностики та оцінки стану тканин зуба. Стоматолог проводить огляд та оцінює ступінь ураження, виявляючи наявність ознак запалення. Визначальних симптомів гранульоми нема. Вони вкрай рідко дають про себе знати. Загострення бувають в окремих випадках.  Остаточне встановлення діагнозу відбувається після проведення комп’ютерної томографії. Якісні знімки дають можливість виявити утворення випадково, коли діагностика проводиться з іншою метою.

Причини та фактори ризику виникнення захворювання

Формування гранульоми зумовлено проникненням бактерій до зубного кореня. Це викликає запалення, у результаті якого утворюється гнійна субстанція, що накопичується в м’яких тканинах та збирається в капсулу — кісту зуба. Причинами хвороби можуть бути:

  • карієс;
  • пародонтит;
  • травма;
  • некоректно проведене лікування;
  • генетичні та спадкові чинники.

Факторами ризику стає неретельна гігієна ротової порожнини. Відкладення, що залишаються на зубах, треба видаляти в стоматологічній клініці один раз на пів року. Недостатнє надходження вітамінів та мінералів до організму знижує його опірність до патогенної мікрофлори. Шкідливі звички (паління та вживання алкоголю) значно погіршують здоров’я, що стає причиною появи багатьох хвороб.

Виявлення, діагностика та лікування патологічних утворень в зубі та навколишніх тканинах

Симптоми та послідовність прогресування

Визначення стадії розвитку гранульоми відіграє важливу роль у вчасному виявленні патології та складанні результативного плану лікування кісти зуба: 

  1. Початкова. Гранульома проявляється як припухлість на яснах в області кореня хворого зуба. Вона протікає безсимптомно, у пацієнта не виникають болісні відчуття. Ультразвукове дослідження не візуалізує зміни в тканинах.
  2. Така, що прогресує. Гранульома збільшується в розмірах та стає відчутною для хворого. Іноді виникає помірний біль при натисканні на зуб чи ясна. На рентгенографічних знімках можна побачити зміни кісткової тканини в області кореня.
  3. Запальна. Активно відбувається інфікування періодонту. Процес супроводжується відчутним болем не тільки в області хворого зуба, а й ділянках обличчя. Кісту можна виявити пальпацією. Дослідження за допомогою рентгену дає змогу безпомилково поставити діагноз.
  4. Хронічна. Протікає без гострих симптомів, але з періодичними запальними процесами. Біль може бути менш інтенсивним, ніж на попередніх стадіях, пацієнт іноді відчуває дискомфорт та тиск в області хворого зуба. Рентгенівські знімки демонструють стабілізацію або помірне зменшення гранульоми та пошкоджену ділянку кісткової тканини. 

Зібраний анамнез дає змогу лікарю визначити стадію захворювання та правильно діагностувати патологію. Вчасний початок терапії допомагає уникнути серйозних ускладнень.

Лікування гранульоми

Після постановки діагнозу стоматолог призначає терапію залежно від стадії захворювання та стану пацієнта. Якщо кіста невелика та не викликає дискомфорту, то застосовується консервативний метод лікування. Виконується видалення пульпи з кореневого каналу, здійснюється ретельна чистка під мікроскопом та в ізоляції ясен кофердамом. Потім порожнини заповнюються пломбувальним матеріалом із метою запобігання подальшому інфікуванню. Хірургічне втручання виконується якщо консервативний метод не дав бажаного результату. Утворення видаляється, видалення патологічної тканини та очищення вмісту порожнини.

Виявлення, діагностика та лікування патологічних утворень в зубі та навколишніх тканинах

У деяких випадках є потреба видалення гранульоми. Хірургічне втручання необхідне, коли кіста має великі розміри або прогресує. Доступ до утворення стає можливим завдяки розрізу ясен. Уражені тканини видаляються, у разі потреби виконується резекція верхівки кореня або гемісекція. Такі способи лікування є доволі ефективними. Надалі можливе відновлення естетичності та функціональності зуба. Утворені дефекти закриваються коронкою. 

Лікування кісти зуба — це одна з послуг, яку надає стоматологічна клініка Smile Clinic, що знаходиться в Києві поблизу Осокорків та Позняків. Вартість надання медичних послуг є доступною для пацієнтів. У прайсі клініки вказані актуальні ціни, щоб кожен відвідувач міг заздалегідь запланувати витрати на лікування. 

В клініці встановлено сучасне обладнання, що дає можливість безпомилково діагностувати та ефективно лікувати захворювання. Обстеження ротової порожнини пацієнтів відбувається за допомогою комп’ютерного томографа. Для отримання точної моделі структури зубів та прилеглих тканин задіяно сканер Sirona Primescan. Це дає змогу візуалізувати складні ділянки з найбільшою точністю зображень. Препарування та лікування зубів відбувається виключно за допомогою мікроскопа Karl Kaps з плавним мануальним керуванням та збільшеним варіофокусом.

ВІДГУКИ ПАЦІЄНТІВ

Анна Ткаченко
Анна Ткаченко
2024-03-12
Я наважилась на видалення одразу чотирьох вісімок під седацією і це було моє найкраще рішення! Не страшно, не боляче і без стресу! Реабілітація минула швидко, у клініці мені дали всі необхідні поради, що треба робити після операції, і навіть підтримували морально, телефонували спитати, чи все добре) Дуже дякую за турботу та професіоналізм!
Олександра Кушніренко
Олександра Кушніренко
2024-02-12
Чудова клініка з привітними адміністраторами та затишною атмосферою. Прекрасні лікарі, Андрій Миколайович та Євген Ігорович, працювали над моєю посмішкою та здоровʼям зубів. Приємно що на прийомах завжди дослухаються до мене, піклуються про комфорт, перепитують чи все добре, з таким відношенням завжди відчуваю себе в надійних руках і страху зовсім немає. Рекомендую!
Людмила Глущенко
Людмила Глущенко
2024-02-09
Вже кілька років я та моя родина користуємося послугами Смайл клінік. Впевнено можу рекомендувати лікаря Маринюк Євгена Ігоровича за якісно виконані роботи, клієнтоорієнтований підхід та чіткі рекомендації. Дякую✨
Анжела Добровольська
Анжела Добровольська
2024-01-30
Чудова стоматологія, лояльні ціни, привітний персонал.
Alex F
Alex F
2024-01-27
Дуже радий, що натрапив на цю клініку. Тут працюють справжні профі та просто хороші люди. Дуже порадував сучасний підхід, нові технології в лікуванні. Все обговорюється з пацієнтом та видно на екрані по знімкам.
Светлана Черес
Светлана Черес
2024-01-17
Завжди лікую зуби у лікаря Євгенія, про що ні разу не пошкодувала. Щоразу це безболісна процедура. Добре, що лікар періодично запитує, як ти себе почуваєш, чи можливо навіть потрібна перерва. Тому на прийомах почуваю себе впевнено. Сам лікар дуже уважний, старається все зробити максимально ідеально і щоб поліковані зуби виглядали натурально. Рекомендую!
Артем Соколов
Артем Соколов
2023-12-30
Хороша клініка "від дверей до крісла". Привітний уважний адміністратор, чудові лікарі Маринюк Євген Ігорович та Дмитро Віталійович. Євген Ігорович надав вичерпну консультацію, план лікування та реалізував його більш ніж чудово. Окремо хочу виділити уважність лікаря та точність усіх прогнозів щодо поведінки вилікуваних зубів та рекомендацій за доглядом. Ніяких неприємних сюрпризів! Дмитро Віталійович виконав видалення двох зубів мудрості на одній стороні: на ранок жодних набряків та проблем.
Юлия Ивановна
Юлия Ивановна
2023-12-29
Ставила импланты у Дмитрия Витальевича, очень благодарна ему за высокий профессионализм, он чудесный человек и хирург-имплантолог.Поздравляю коллектив клиники с новогодними праздниками и желаю ещё большего процветания. Вы лучшие!
Диана Ищук
Диана Ищук
2023-12-26
Велика подяка лікарю Дмитру Віталійовичу, за проведену імплантацію та встановлення зубних протезів моїй мамі. Уважний лікар, професіонал у своїй справі. Результат супер! Також хочеться відзначити персонал, який працює в клініці. Дуже ввічливі. Окрема подяка адміністратору Єлизаветі за теплий прийом в клініці. Рекомедуємо! ❤️
Тетяна Глазкова
Тетяна Глазкова
2023-12-25
Дуже рада, що потрапила саме до цієї клініки, де працюють дуже привітні люди – з моменту запису по телефону та до виходу з клініки – лише позитивні емоції. Лікарі дуже уважні та акуратні, розповідають усе, що роблять та відповідають на всі запитання. Загалом дуже комфортна обстановка. Велику подяку хочу висловити фахівцям клініки "Smile Clinic", особливо хірургу – Різніченко Дмитру, терапевту – Маринюк Євгену, ортодонту – Ніколаєва Аріні, чудові лікарі, професіонали своєї справи! Дякую Вам за працю! Більше не боюсь стоматологів, за здоровою усмішкою тільки до вас!)