Перелом зубного кореня, його особливості та види
Унаслідок сильної механічної дії, травми або патологічної резорбції (втрати дентину та/або цементу) відбувається перелом кореня зуба – порушення цілісності твердих зубних тканин у середній, пришийковій та верхівковій третині кореневих відростків. Якщо він зламався внаслідок механічної травми, розрізняють повний та неповний перелом. У першому випадку відкривається пульпа, під час торкання з’являється гострий біль, змінюється забарвлення емалі внаслідок внутрішнього крововиливу, а в другому – відбувається пошкодження дентину. У разі перелому пошкоджуються альвеоли та періодонтальної зв’язки навколо м’яких тканин, що супроводжується запаленням. Таке травмування спричинює хворобливі відчуття у ротовій порожнині, порушує нормальне харчування.
Під час травмування зубного кореня спочатку відбувається вивих, а потім з’являється тріщина, що може йти поперек росту зуба, по діагоналі, вертикально або косо. Тому розрізняють такі види кореневого перелому:
- поперечний;
- поздовжній;
- косий;
- осколковий.
У разі вивиху зуб патологічно зміщується відносно альвеоли, що супроводжується пошкодженням його зв’язкового апарату, спричиненого ударом, падінням або видаленням сусідньої зубної одиниці. Наявність поперечних тріщин потребує ретельної діагностики та вибору методу лікування. Вертикальні тріщини спричиняють запальний процес у навколишніх тканинах, утворюючи пародонтальні кишені, а при досягненні ними ясен відсічення їх неможливе.
Ускладнення у разі перелому зуба
За відсутності гострого болю пацієнт не поспішає на прийом до лікаря, думаючи, що наслідки травми пройдуть самі собою. Однак така поведінка лише посилює проблему, викликаючи серйозні наслідки:
- оголення та запалення нерва внаслідок пульпіту, що супроводжується гострим болем, який віддає у сусідні зони зубного ряду;
- атрофія пульпи із заміщенням її сполучною тканиною, запалення кісткової тканини через розвиток періодонтиту;
- виникнення порожнини з гноєм у м’яких тканинах із появою абсцесу;
- зсування кореня в м’яку тканину;
- втрата дентину та/або цементу в місці перебування апекса або травми, що є показанням до видалення зуба.
Поперечний перелом збільшує ймовірність розвитку карієсу з наступним пульпітом і періодонтитом, які за відсутності лікування переходять у хронічну форму, що важко піддається терапії. У разі вертикального зламу зуба показано його видалення. Якщо пацієнт ігнорує необхідність якнайшвидшого хірургічного втручання, відбувається різке погіршення його стану внаслідок запалення з підвищенням температури тіла та появою набряклості в ділянці щоки або щелепи. Своєчасне звернення до стоматологічної клініки дозволяє врятувати травмований зуб.
Ознаки перелому зубного кореня
Діагноз, поставлений стоматологом після звернення до нього пацієнта з такою патологією, ґрунтується на результатах лікарського огляду та наступних симптомах:
- виникнення різких больових відчуттів під час постукування та промацування постраждалої ділянки, а також набряку або абсцесу, почервоніння ясен (у разі поздовжнього кореневого перелому);
- розхитування зуба і тривалий гострий біль під час жування (за поперечного пошкодження цілісності кореня);
- висока кровоточивість ясен, виявлення відколу чи тріщини, наявність гострого болю (при переломі коронки).
Пацієнт скаржиться на підвищену чутливість до гарячої чи холодної їжі, складність відкриття рота. Шляхом пальпації лікар визначає вид перелому, що підтверджується проведенням рентгенографічного дослідження. Життєздатність пульпи оцінюється за допомогою електроодонтодіагностики. Комплексне обстеження дозволяє виявити приховані вогнища запалень. За наслідками діагностики стоматолог розробляє відповідну тактику лікування.
Лікування кореневого перелому зуба
Вибір лікувальної методики стоматологом залежить від виду перелому та ступеня ушкодження зуба:
- просте пломбування, якщо його цілісність порушена незначно без зачіпання нерва та кореня;
- резекція апекса з видаленням пульпи, коли пошкоджений нерв;
- введення у зубний канал металевого штифта на строк до п’яти тижнів для фіксації уламка після видалення пульпи за умови збереження нерва (при переломі кореня зуба в середній третині та його рухливості);
- видалення зуба у разі вертикального перелому та одночасне встановлення імплантату
У Києві лікування перелому кореня зуба успішно здійснюється у стоматології SmileClinic на Позняках, Осокорках із залученням досвідчених фахівців, сучасного медичного обладнання та якісних матеріалів. Крім того, у разі неможливості відновити зуб виконується якісне протезування за відсутності протипоказань для встановлення імпланту. Ціна лікування перелому кореня зуба залежить від його виду та складності, вартості матеріалів і визначається за результатами лікарського огляду. Дотримання міжнародних лікувальних протоколів дозволяє гарантувати успішне лікування та швидке одужання пацієнта.