Лікування перелому кореня зуба

Перелом зубного кореня, його особливості та види

Унаслідок сильної механічної дії, травми або патологічної резорбції (втрати дентину та/або цементу) відбувається перелом кореня зуба – порушення цілісності твердих зубних тканин у середній, пришийковій та верхівковій третині кореневих відростків. Якщо він зламався внаслідок механічної травми, розрізняють повний та неповний перелом. У першому випадку відкривається пульпа, під час торкання з’являється гострий біль, змінюється забарвлення емалі внаслідок внутрішнього крововиливу, а в другому – відбувається пошкодження дентину. У разі перелому пошкоджуються альвеоли та періодонтальної зв’язки навколо м’яких тканин, що супроводжується запаленням. Таке травмування спричинює хворобливі відчуття у ротовій порожнині, порушує нормальне харчування.

Лікування перелому кореня зуба

Під час травмування зубного кореня спочатку відбувається вивих, а потім з’являється тріщина, що може йти поперек росту зуба, по діагоналі, вертикально або косо. Тому розрізняють такі види кореневого перелому:

 • поперечний;
 • поздовжній;
 • косий;
 • осколковий.

У разі вивиху зуб патологічно зміщується відносно альвеоли, що супроводжується пошкодженням його зв’язкового апарату, спричиненого ударом, падінням або видаленням сусідньої зубної одиниці. Наявність поперечних тріщин потребує ретельної діагностики та вибору методу лікування. Вертикальні тріщини спричиняють запальний процес у навколишніх тканинах, утворюючи пародонтальні кишені, а при досягненні ними ясен відсічення їх неможливе.

Ускладнення у разі перелому зуба

За відсутності гострого болю пацієнт не поспішає на прийом до лікаря, думаючи, що наслідки травми пройдуть самі собою. Однак така поведінка лише посилює проблему, викликаючи серйозні наслідки:

 • оголення та запалення нерва внаслідок пульпіту, що супроводжується гострим болем, який віддає у сусідні зони зубного ряду;
 • атрофія пульпи із заміщенням її сполучною тканиною, запалення кісткової тканини через розвиток періодонтиту;
 • виникнення порожнини з гноєм у м’яких тканинах із появою абсцесу;
 • зсування кореня в м’яку тканину;
 • втрата дентину та/або цементу в місці перебування апекса або травми, що є показанням до видалення зуба.

Поперечний перелом збільшує ймовірність розвитку карієсу з наступним пульпітом і періодонтитом, які за відсутності лікування переходять у хронічну форму, що важко піддається терапії. У разі вертикального зламу зуба показано його видалення. Якщо пацієнт ігнорує необхідність якнайшвидшого хірургічного втручання, відбувається різке погіршення його стану внаслідок запалення з підвищенням температури тіла та появою набряклості в ділянці щоки або щелепи. Своєчасне звернення до стоматологічної клініки дозволяє врятувати травмований зуб.

Лікування перелому кореня зуба

Ознаки перелому зубного кореня

Діагноз, поставлений стоматологом після звернення до нього пацієнта з такою патологією, ґрунтується на результатах лікарського огляду та наступних симптомах:

 • виникнення різких больових відчуттів під час постукування та промацування постраждалої ділянки, а також набряку або абсцесу, почервоніння ясен (у разі поздовжнього кореневого перелому);
 • розхитування зуба і тривалий гострий біль під час жування (за поперечного пошкодження цілісності кореня);
 • висока кровоточивість ясен, виявлення відколу чи тріщини, наявність гострого болю (при переломі коронки).

Пацієнт скаржиться на підвищену чутливість до гарячої чи холодної їжі, складність відкриття рота. Шляхом пальпації лікар визначає вид перелому, що підтверджується проведенням рентгенографічного дослідження. Життєздатність пульпи оцінюється за допомогою електроодонтодіагностики. Комплексне обстеження дозволяє виявити приховані вогнища запалень. За наслідками діагностики стоматолог розробляє відповідну тактику лікування.

Лікування кореневого перелому зуба

Вибір лікувальної методики стоматологом залежить від виду перелому та ступеня ушкодження зуба:

 • просте пломбування, якщо його цілісність порушена незначно без зачіпання нерва та кореня;
 • резекція апекса з видаленням пульпи, коли пошкоджений нерв;
 • введення у зубний канал металевого штифта на строк до п’яти тижнів для фіксації уламка після видалення пульпи за умови збереження нерва (при переломі кореня зуба в середній третині та його рухливості);
 • видалення зуба у разі вертикального перелому та одночасне встановлення імплантату

Лікування перелому кореня зуба

У Києві лікування перелому кореня зуба успішно здійснюється у стоматології SmileClinic на Позняках, Осокорках із залученням досвідчених фахівців, сучасного медичного обладнання та якісних матеріалів. Крім того, у разі неможливості відновити зуб виконується якісне протезування за відсутності протипоказань для встановлення імпланту. Ціна лікування перелому кореня зуба залежить від його виду та складності, вартості матеріалів і визначається за результатами лікарського огляду. Дотримання міжнародних лікувальних протоколів дозволяє гарантувати успішне лікування та швидке одужання пацієнта.

ВІДГУКИ ПАЦІЄНТІВ

Анна Ткаченко
Анна Ткаченко
2024-03-12
Я наважилась на видалення одразу чотирьох вісімок під седацією і це було моє найкраще рішення! Не страшно, не боляче і без стресу! Реабілітація минула швидко, у клініці мені дали всі необхідні поради, що треба робити після операції, і навіть підтримували морально, телефонували спитати, чи все добре) Дуже дякую за турботу та професіоналізм!
Олександра Кушніренко
Олександра Кушніренко
2024-02-12
Чудова клініка з привітними адміністраторами та затишною атмосферою. Прекрасні лікарі, Андрій Миколайович та Євген Ігорович, працювали над моєю посмішкою та здоровʼям зубів. Приємно що на прийомах завжди дослухаються до мене, піклуються про комфорт, перепитують чи все добре, з таким відношенням завжди відчуваю себе в надійних руках і страху зовсім немає. Рекомендую!
Людмила Глущенко
Людмила Глущенко
2024-02-09
Вже кілька років я та моя родина користуємося послугами Смайл клінік. Впевнено можу рекомендувати лікаря Маринюк Євгена Ігоровича за якісно виконані роботи, клієнтоорієнтований підхід та чіткі рекомендації. Дякую✨
Анжела Добровольська
Анжела Добровольська
2024-01-30
Чудова стоматологія, лояльні ціни, привітний персонал.
Alex F
Alex F
2024-01-27
Дуже радий, що натрапив на цю клініку. Тут працюють справжні профі та просто хороші люди. Дуже порадував сучасний підхід, нові технології в лікуванні. Все обговорюється з пацієнтом та видно на екрані по знімкам.
Светлана Черес
Светлана Черес
2024-01-17
Завжди лікую зуби у лікаря Євгенія, про що ні разу не пошкодувала. Щоразу це безболісна процедура. Добре, що лікар періодично запитує, як ти себе почуваєш, чи можливо навіть потрібна перерва. Тому на прийомах почуваю себе впевнено. Сам лікар дуже уважний, старається все зробити максимально ідеально і щоб поліковані зуби виглядали натурально. Рекомендую!
Артем Соколов
Артем Соколов
2023-12-30
Хороша клініка "від дверей до крісла". Привітний уважний адміністратор, чудові лікарі Маринюк Євген Ігорович та Дмитро Віталійович. Євген Ігорович надав вичерпну консультацію, план лікування та реалізував його більш ніж чудово. Окремо хочу виділити уважність лікаря та точність усіх прогнозів щодо поведінки вилікуваних зубів та рекомендацій за доглядом. Ніяких неприємних сюрпризів! Дмитро Віталійович виконав видалення двох зубів мудрості на одній стороні: на ранок жодних набряків та проблем.
Юлия Ивановна
Юлия Ивановна
2023-12-29
Ставила импланты у Дмитрия Витальевича, очень благодарна ему за высокий профессионализм, он чудесный человек и хирург-имплантолог.Поздравляю коллектив клиники с новогодними праздниками и желаю ещё большего процветания. Вы лучшие!
Диана Ищук
Диана Ищук
2023-12-26
Велика подяка лікарю Дмитру Віталійовичу, за проведену імплантацію та встановлення зубних протезів моїй мамі. Уважний лікар, професіонал у своїй справі. Результат супер! Також хочеться відзначити персонал, який працює в клініці. Дуже ввічливі. Окрема подяка адміністратору Єлизаветі за теплий прийом в клініці. Рекомедуємо! ❤️
Тетяна Глазкова
Тетяна Глазкова
2023-12-25
Дуже рада, що потрапила саме до цієї клініки, де працюють дуже привітні люди – з моменту запису по телефону та до виходу з клініки – лише позитивні емоції. Лікарі дуже уважні та акуратні, розповідають усе, що роблять та відповідають на всі запитання. Загалом дуже комфортна обстановка. Велику подяку хочу висловити фахівцям клініки "Smile Clinic", особливо хірургу – Різніченко Дмитру, терапевту – Маринюк Євгену, ортодонту – Ніколаєва Аріні, чудові лікарі, професіонали своєї справи! Дякую Вам за працю! Більше не боюсь стоматологів, за здоровою усмішкою тільки до вас!)