Коли виникає зубний біль, це може свідчити про ураження пульпи — судинно-нервового пучка (нерва). Він знаходиться в кореневому каналі, який являє собою порожнину всередині кореня зуба. Часто такий стан ігнорується пацієнтами, адже патогенний процес не можна побачити неозброєним оком. Проте, щоб уникнути ускладнень при запаленні пульпи, потрібно провести ендодонтичне лікування, яке передбачає пломбування каналів (обтурацію).
Проведення процедури часто викликає побоювання у пацієнтів, адже асоціюється з болем і дискомфортом. Ендодонтичне лікування в нашій стоматології Smile Clinic (Осокорки, Позняки) проводиться кваліфікованими спеціалістами з використанням сучасного обладнання та ефективних препаратів для знеболювання. Це дозволяє зменшити дискомфортні відчуття під час процедури до мінімуму.
Для чого пломбуються канали
Залежно від анатомічних особливостей зуб може мати від 1 до 4 кореневих каналів, у деяких випадках і більше. Вони є вузькими (деколи навіть менше ніж 1 мм в діаметрі), можуть мати відгалуження та бути викривленими. Пульпа, яка знаходиться всередині, відповідає за живлення та чутливість зуба. Якщо, наприклад, запустити карієс, інфекція проникає вглиб та призводить до запалення нерва, що супроводжується його некрозом. У цьому разі чищення та пломбування каналу дозволяє зберегти зуб, тобто уникнути його видалення, та запобігти поширенню інфекції на інші тканини порожнини рота.
Показання та протипоказання до видалення нерва
Причинами запального процесу в пульпі, крім карієсу, можуть бути тріщина в зубі, через яку проникають бактерії, травма, що супроводжується пошкодженням нерва, захворювання пародонту. Однак виконати процедуру пломбування можна не в кожному випадку. Так, протипоказанням до її виконання виступають такі фактори:
- вертикальний повний чи частковий перелом кореня;
- надлом зуба нижче рівня ясен;
- запущений періодонтит;
- сильна рухливість зуба.
Часто протипоказання до проведення ендодонтичного лікування виникають через несвоєчасне звернення за допомогою. Тому важливо проходити профілактичні огляди в стоматолога кожних пів року.
Методи пломбування кореневих каналів
Лікування кореневого каналу передбачає видалення пульпи, яке може проводитися двома способами:
- Девітальний. При застосуванні методики використовується спеціальна речовина, яка вбиває пульпу. Раніше для цього використовували миш’як. Сьогодні є більш щадні препарати. Через деякий час стоматолог очищає канали від пульпи.
- Вітальний. Нерв видаляється після розсвердлювання зуба та отримання доступу до канальних пустот. Цей метод є швидшим. Сьогодні для проведення ендодонтичного лікування він використовується частіше.
Ціна пломбування каналів зуба буде залежати від їх кількості. Крім того, впливає на неї й необхідність розпломбовування, якщо проводиться переліковування. У вартість послуг буде входити і метод реставрації зуба. У більшості випадків встановлюють коронку, що дозволяє забезпечити рівномірне навантаження на нього та збереження герметизму.
Як проводиться ендодонтичне лікування
Процедурі пломбування каналів передує ретельне обстеження. Лікар проводить огляд ротової порожнини, призначає рентген чи КТ. Апаратні методи діагностики дозволяють оцінити анатомічні особливості каналів у зубі. За результатами проведеного обстеження стоматолог складає план лікування. Його етапи:
- Введення анестетика. Кореневі канали лікуються під місцевою анестезією. Під час проведення маніпуляцій пацієнт може відчувати тільки певний тиск і дискомфорт, але не біль.
- Висвердлювання уражених карієсом тканин. Це дозволяє отримати доступ до кореневих каналів.
- Очищення порожнини зуба. Спочатку вона розширюється, пульпа видаляється. Після цього проводиться промивання антисептичним розчином.
- Пломбування канального простору. Вони заповнюються спеціальним матеріалом так, щоб не залишалось пустот. У деяких випадках цей етап може проводитися з використанням тимчасових матеріалів, які складаються з антибактеріальних і антисептичних компонентів, мають терапевтичну, лікувальну дію.
- Реставрація коронки. Спочатку може встановлюватися тимчасова пломба. Це дозволяє лікарю подивитись, як реагує зуб на лікування. Через декілька днів встановлюється постійна пломба. Якщо зуб сильно пошкоджений, може знадобитися використання штифта. Його встановлюють у корінь з метою забезпечення опори для реставрації. Як вже зазначалося, майже завжди після лікування кореневих каналів зуб покривають коронкою.
Ендодонтичне лікування — технічно складна процедура, яка потребує високої кваліфікації лікаря та застосування сучасного обладнання. Так, процедуру пломбування зубних каналів в Києві можна пройти в нашій стоматології. Ми застосовуємо стоматологічний мікроскоп, що дозволяє розглянути всі анатомічні особливості каналу, виконати пломбування максимально якісно та запобігти помилкам (наприклад, перфорації кореня, коли його стінка просвердлюється). Щільність заповнення після процедури перевіряється ще одним рентгенівським обстеженням.
Які прогнози ендодонтичного лікування
Після пломбування каналів зуб може служити пацієнту довгий час. Варто зазначити, що через видалення пульпи він стає мертвим, адже до нього більше не поступають поживні речовини. Існує ризик швидкого руйнування зуба. Щоб подовжити термін його служби, варто уникати твердої їжі, ретельно виконувати правила гігієни ротової порожнини та регулярно відвідувати стоматолога.